Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Centrum Inżynierskie RAPTOR Sp. z o.o.

Łódź

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Kiedy należy pomyśleć o modernizacji linii produkcyjnej?

Autor: "Centrum Inżynierskie Raptor" Sp. z o.o., publikacja: 2021-05-17

Jeśli zakład wyposażony jest w linię produkcyjną w pełni zautomatyzowaną, warto zadać sobie pytanie, dlaczego potrzebna jest modernizacja? Przecież wszystko pracuje do tej pory tak, jak pracowało. Proste odpowiedzi na proste pytania pozwalają już odpowiedzieć po części, kiedy warto pomyśleć nad modernizacją linii. Chociażby, ile czasu trwa produkcja jednego produktu? Ile zużywamy przy tym surowca, jak często dochodzi do zatrzymania linii i jakie straty w perspektywie miesięcy przynoszą takie nagłe zatrzymania. Jak wygląda zużycie energii? Te wszystkie czynniki bezpośrednio mogą wpływać na ogólną wydajność linii produkcyjnej. Czy praca człowieka idzie na równi z niektórymi czynnościami, które możemy wykonywać automatycznie? Czy istnieje ryzyko wyeliminowania zagrożenia wystąpienia wypadku na produkcji, decydując się na rozwiązania automatyki? Jak powinna wyglądać wstępna lista kontrolna, która odpowie na te pytania? Odpowiedzi w artykule.

Inżynier linii produkcyjnej

Pytania pomocne przy podjęciu decyzji o modernizacji linii produkcyjnej

Automatyzacja w przemyśle w obecnych czasach to niemalże konieczność. Postęp w technologii i dynamiczny rozwój gospodarczy spowodowały drastyczny wzrost poziomu technologii w firmach produkcyjnych. Dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań możliwe stało się podniesienie poziomu efektywności produkcyjnej przedsiębiorstw, zminimalizowanie wypadków w trakcie pracy czy też ogólne oszczędzanie.

Ze względu na coraz większą konkurencyjność rynkową, dostępność programów rozwojowych oraz dotacyjnych, a także rozwój rynku konsumenckiego – inflacja i ogólny wzrost cen surowców, nieruchomości, energii nie powodują powstawania strat na poziomie operacyjnym w firmie.

Warto zadać sobie kilka pytań i odpowiedzieć:

  1. Czy zwiększenie ilości produktów wytwarzanych, czy przetwarzanych na linii produkcyjnej w jednostce czasu jest możliwe do osiągnięcia?
  2. Jaki będzie zwrot z inwestycji w perspektywie czasu i jak bardzo trzeba ingerować w obecną linię produkcyjną?
  3. Czy będzie to wymiana części na wydajniejsze i nowsze, czy dołożenie dodatkowego urządzenia i zainstalowanie wydajniejszych komponentów?

Jak przyspieszyć pracę na produkcji?

Kolejny ważny aspekt to konkurowanie z człowiekiem. Zautomatyzowana linia produkcyjna potrafi zrealizować dane zadanie znacznie szybciej niż najbardziej wykwalifikowany pracownik. Można łatwo sterować jej powtarzalnością oraz utrzymaniem jakości dla całej partii. Przykładem tego jest zautomatyzowana maszyna do produkcji papierosów. Potrafi ona wyprodukować 1000 paczek papierosów na minutę!

Teraz wyobraźmy sobie sytuację, w której trzeba zatrudnić ludzi, którzy wyprodukują ręcznie 1000 paczek na minutę, albo chociażby zapakują gotowe papierosy do paczki. Można by hipotetycznie stwierdzić, że potrzebowalibyśmy około 500 osób, które mają zdolność do pakowania paczki papierosów w 30 sekund. Rodzi się zatem pytanie: czy 500 osób zapakuje papierosy do paczki w takim samym czasie i tak samo poprawnie? Raczej nie da się tego osiągnąć.

Dostosowanie linii produkcyjnej do zmian w przepisach

Przepisy prawne regulują działanie przedsiębiorstw produkcyjnych. Istnieją akty prawne i regulacje, które jasno określają ilość generowanych odpadów w czasie trwania produkcji. Pod rygorem kar finansowych przedsiębiorstwa są zobligowane do przestrzegania nałożonych na ich działalności przepisów prawnych.

Regulację oraz przepisy prawne często się zmieniają. Zatem jeśli zmianie ulegnie regulacja dotycząca odpadów – trzeba dostosować do tego swoją linię technologiczną. Zmiany w przepisach są zazwyczaj przeprowadzane w okresie kilkunastu miesięcy, więc spokojnie możemy przeprowadzić modernizację naszych linii.

Poprawa jakości lub wprowadzenie nowego produktu

Co w przypadku wprowadzenia nowych standardów jakościowych lub chęci wprowadzenia nowego produktu? Może się zdarzyć, że proces produkcji lub innej czynności na linii ulega zmianie, tak aby mógł on być odpowiedni dla wymogów stawianych przez konkurencję.

Istnieją również inne sytuacje, które są podyktowane zmianami np. na poziomie materiałowym czy surowcowym. Ma to miejsce w przypadku przebranżowienia przedsiębiorstwa. Przykładowo – produkuje ono zupki chińskie, a chce produkować ekologiczne zupy dla dzieci.

Kiedy najlepiej pomyśleć o modernizacji?

Wykonaj listę kontrolną! Zadaj sobie następujące pytania:
1. Czy staramy się sprostać stale zmieniającym się wymaganiom na rynku konsumentów?
Brak możliwości zaspokojenia potrzeb klientów polega na przestarzałych procesach i systemach.
2. Czy musimy obniżyć koszty operacyjne, poprawić produktywność lub ograniczyć przestoje w produkcji?
Jeśli nękają cię wysokie koszty produkcji i nadmierne przestoje i awarie, modernizacja pomoże usprawnić proces i poprawić wydajność. Zastosowanie odpowiedniej modernizacji pozwoli ograniczyć niespodziewane przestoje, co za tym idzie niedowiezienie produkcji na czas lub wady jakościowe produktu.
3. Czy chcemy mieć pełny wgląd do danych, aby szybciej reagować w przypadku awarii lub spadku wydajności produkcji?
Nowe systemy i projektowane linie mogą być wyposażone w elementy sztucznej inteligencji (Al) oraz Internetu Rzeczy (IoT). Czujniki zbierające dane we wszystkich procesach produkcyjnych przekazują na bieżąco – nawet w czasie rzeczywistym dane o efektywności produkcji. Pozwala nam to przewidzieć ukończenie danej partii oraz zapełnić maksymalnie najwięcej czasu na linii produkcyjnej.
Firmy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 010 166 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o liniach technologicznych